Tarihi Vefa Lisesi 135 Yaşına Bastı

135.Yıl Kutlamalarında bugün Ata’ya yürüdük
5 Mayıs 2007
4 Mayıs 2007 TRT “Günün İçinden” Programındaydık
8 Mayıs 2007

Tarihi Vefa Lisesi 135 Yaşına Bastı

Tarihi Vefa Lisesi’nin 135’inci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında lise mezunları, öğretmenler, öğrenci ve velileri ile Vefa Spor Kulübü sporcuları, ”Ataya Bağlılık Yürüyüşü” yapıldı.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan liseliler, Ataköy Cumhuriyet Lisesi Bandosu eşliğinde marşlar söyleyerek Taksim Meydanı’na kadar yürüdü. Kortejdekiler, yürüyüş sırasında ellerinde ”Vefalılık Türklük ilkelerindendir”, ”Vefa Lisesi Atatürk’ün izinde”, ”Vefa: Üç asırda da çağdaş ve kaliteli eğitim” yazılı pankartlar taşıdı.

İstiklal Caddesi’ni takiben gerçekleştirilen yürüyüş Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde sona erdi. Burada düzenlenen törende Vefa Lisesi Okul Müdürü Dr. Sakin Öner ve Vefalılar Derneği Başkanı Hakkı Baliç tarafından anıta çelenk konuldu.

Sakin Öner, burada yaptığı konuşmada, 1872 yılında kurulan Vefa Lisesi’nin ana dilde öğretim yapan ve ”mülkiye lisesi” sıfatını taşıyan Türkiye’nin ilk lisesi olduğunu belirterek, lisenin mülkiye mektebine yönetici yetiştirmek üzere kurulduğunu dile getirdi. Öner, ”Lisemiz, kurulduğu günden bu yana yaptığı kaliteli eğitim ve yetiştirdiği başarılı mezunlarıyla Türk toplumunda söz sahibi olmuş bir lisedir. Vefa Lisesi sadece ‘Vefalıların” değil, Türk milletinin gurur duyacağı, sahip çıkacağı, özgün bir eğitim kurumudur” dedi. Lisenin, Atatürk’ün açtığı aydınlık yolda Türkiye’nin değerlerini yaşatan bir eğitim kurumu olarak hizmete devam ettiğini ifade eden Öner, ”Bugün Vefa camiası bütün kuruluşlarıyla birlik ve beraberlik halinde çağdaş ve modern Türkiye’nin geleceğine sağlam yapı taşları koymak için çalışmaktadır” diye konuştu. Daha sonra liseliler, İstiklal Marşı ve Vefa Lisesi ile 10. Yıl marşlarını okudular.